Follow Us @soratemplates

piątek, 25 listopada 2016

LEŚNA POLANA


Tytuł: ''Leśna Polana''
Autor: Katarzyna Michalak
Seria: Leśna Trylogia
Gatunek: młodzieżowa
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 316
Data wydania w Polsce: 2016 r.
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 36,99 zł
Ocena: ★★☆ 

Czy wszystkie życiowe porażki i niegodziwości można tłumaczyć trudnym dzieciństwem? Jeśli tak, to trzej bracia Prado – Wiktor, Marcin i Patryk – mogliby się stoczyć na samo dno i obwiniać tego, który zamienił pierwsze lata ich życia w piekło: swojego ojczyma.
Trzy przyjaciółki – Gabrysia, Majka i Julia – też nie miały najłatwiej. O Majce i Julii rodzice zapomnieli, a Gabriela od najmłodszych lat musiała dbać o siebie i o przybranego ojca, którego ubeckie tortury pozbawiły zdrowia i sił.

Pierwszy tom Leśnej Trylogii opowiada o dramatycznych losach Gabrieli i Wiktora, których łączy miłość, ale dzieli Zło bezwzględne i okrutne, nie cofające się przed niczym…

Jest jednak zakątek, w którym ich drogi muszą się przeciąć: mały domek, ukryty gdzieś w lesie, w otoczeniu wiekowych świerków: Leśna Polana.

Są już tak blisko tego miejsca…
Tak blisko odnalezienia powtórnie siebie i swojej miłości…
Ale Zło nie odpuszcza.
Nigdy.

***
Czytałam tylko jedną książkę Katarzyny Michalak. Powieść ''Nie oddam dzieci" bardzo mnie wzruszyła i pozytywnie nastawiła do twórczości tej autorki. Przez długi czas nie wpadła mi w ręce inna jej powieść. Aż do teraz.

Pierwsza część Leśnej Trylogii jest przede wszystkim przerysowana. Tyle tragicznych historii rodem z jakiejś opery mydlanej. Bohaterzy wyidealizowani w każdym stopniu. Bez wizualnych niedoskonałości i skaz. Wszyscy robią za męczenników, każdy człowiek na ich drodze jest wzorem cnoty i pomocy, wszyscy lekarze i współpracownicy... Nie licząc oczywiście typowych ''czarnych charakterów". Te też są przerysowane, chociaż z wizerunkiem "Hitlerka" nie mam problemu. Tak, źle się wyraziłam, ale wiecie, co chciałam przekazać.

Autorce pogratulować należy opisów makabrycznych zbrodni, zarówno tych, które dokonywała Ukraińska Powstańcza Armia, jak i więzienie, w którym stosowano ubeckie tortury. Klimat tamtych czasów jest o wiele lepiej oddany i z większym zainteresowaniem pochłaniamy strony. Te opisujące współczesność są zbyt podkoloryzowane.

Katarzyna Michalak chciała wypróbować pomysł na "powieść w odcinkach". Nie mamy typowej konstrukcji: trylogia - trzy książki - sześciu bohaterów - po trzy pary - trzy dobre zakończenia. Historia urywa się jak w "M jak miłość", ba, jak w "Modzie na sukces"! W najciekawszym momencie! Czy to dobrze? Dla autorki i wydawnictwa tak, ponieważ większość, tak, jak też, musi sięgnąć po drugą część, by móc poznać historię Gabrieli i Wiktora do końca.

***

"Jeżeli my same nie wyciągniemy ręki po to, czego pragniemy, nikt za nas tego nie zrobi."

"(...) czas i brak nadziei wyleczą z każdego marzenia."

6 komentarzy:

 1. Zapowiada się całkiem ciekawie :)
  Bardzo dobry cytat o tym, że nikt za nas nic nie zrobi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie oglądałaś "M jak miłość" i "Mody na sukces" to skąd wiesz jak się kończy ten serial?! (On chyba nadal trwa.) Recenzja jak zawsze cacy, nie sięgnę po książkę, dziękuję, że mnie uprzedziłaś. Buźka, pa. <3

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, chciałam Cię zaprosić na KONKURS na moim blogu!
  Do wygrania naprawdę świetna nagroda! Na pewno umili Ci świąteczne wieczory, a może przyda się na prezent dla bliskiej osoby? :)

  KONKURS
  ALEXANDRAK-BLOG.BLOGSPOT.COM  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, ale nic nie ciągnie mnie do tej książki i pióra autorki, dwa razy robiłam podejścia do jej książek, choć uwielbiam obyczajówki i romanse, to jednak Katarzyna Michalak nie potrafi sprostać moim wymaganiom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja autorkę znam tylko ze "Złych książek" z kanału yt Pawła Opydo i na pewno po nie nie sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja znam p. Michalak od innej strony :) Przekonała mnie do siebie trylogią kwiatową, do której chętnie wracam. "Ogród Kamilii", "Zacisze Gosi" i "Przystań Julii" to seria bardzo wzruszających ksiażek, wzbudzających wiele emocji. Polecam nawet tym, którzy w jakis sposób zrazili się do twórczości autorki - mysle, że wymieniona przeze mnie seria zrodzi kolejnych wiernych fanów p. Michalak :)

  OdpowiedzUsuń