Follow Us @soratemplates

sobota, 21 kwietnia 2018

ARCHITEKCI NATURY


Ta książka sprawi, że na zwykłe mrowisko spojrzysz jak na najwspanialsze dzieło sztuki.

Czy wiesz, że Wielki Mur Chiński to nie jedyny obiekt widziany z kosmosu? Drugim jest Wielka Rafa Koralowa, wzniesiona przez biliony małych koralowców.

Okazuje się, że zwierzęta też kopią, murują, sklejają, zszywają i splatają. Bez użycia jakichkolwiek narzędzi tworzą niesamowite budowle: kawalerki, napowietrzne pałace, podziemne metropolie, potężne drapacze chmur, więzienia, kampery.

To nie wszystko… Tworzą też meble. Orangutany budują w koronach drzew niebywale wytrzymałe łóżka, które są w stanie utrzymać te prawie 100 -kilogramowe ssaki. I robią to prawie codziennie.

Zwierzęta budowniczowie są inspiracją dla wielu pokoleń architektów. Nawet klimatyzacja nowoczesnych wieżowców wzorowana jest na pomyśle wykorzystywanym w wieżach afrykańskiego termita.

Książki Dr Mario Ludwiga, niemieckiego przyrodnika celebryty czyta się tak dobrze, jak słucha głosu Krystyny Czubówny.

Wydaje mi się, że ostatnio rozwija się moda na książki o naturze. I propagują ją Niemcy! Z pewnością kojarzycie "Sekretne życie drzew", "Duchowe życie zwierząt" itd., a także "Wilczycę" czy "Czy to pierdzi?". To tylko kilka z wielu książek, które ostatnio robią sporo szumu, a traktują o naturze. Niezmiernie się z tego powodu cieszę.

Jedną z piękniejszych na pierwszy rzut oka książek jest dzieło Mario Ludwiga, Architekci natury. Cudowne wydanie, twarda oprawa, śliczne barwy na okładce i niestety szarość w środku. Co z tego, że rozdziały oprawione są fascynującymi grafikami, skoro nie posiadają koloru i wyglądają trochę smutno? To bardzo wielki minus dla książki tego typu, z pewnością pomyślałabym o tym wydając kolejną książkę o takiej tematyce.

Najważniejsze jest jednak przesłanie, a zaręczam, że w tej książce spotykamy się z przesłaniem niezwykłym! Od dawna słyszałam o tym, że mrówki potrafią przenieść bardzo ciężkie rzeczy, ale że potrafią zbudować takie cuda? I to nie tylko one, ale też pszczoły, termity, koralowce i inne malutkie stworzonka. Te większe nie są gorsze! Orangutany i bobry to też architekci z niebywałym talentem, przekonajcie się sami!

Myślę, że po tej lekturze będę inaczej zerkać na dziwne konstrukcje, które mijam w lesie i trochę pobłażliwiej na ludzkie wytwory, bo skoro malutkie koralowce potrafią zbudować coś, co widoczne jest z kosmosu, to dlaczego nie interesujemy się nimi, a pracownikami, którzy stawiali Wielki Mur Chiński?

Obowiązkowa lektura dla fascynatów przyrody, ale też dla... architektów!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz