Follow Us @soratemplates

czwartek, 2 czerwca 2016

GREGOR I NIEDOKOŃCZONA PRZEPOWIEDNIA


Tytuł: Gregor i niedokończona przepowiednia
Autor: Suzanne Collins
Seria: Kroniki Podziemia (I)
Gatunek: fantastyka
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 370
Data wydania w Polsce: 2015 r.
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 34,90 zł 
Ocena: ★★★

Opowieść o zwykłym nastolatku, który pakuje się w niebezpieczeństwo, aby wypełnić swoje przeznaczenie – i odnaleźć zaginionego w niewyjaśnionych okolicznościach ojca – w ukrytym świecie pod Nowym Jorkiem. 

Kiedy Gregor spada wraz z maleńką siostrą przez kratkę wentylacyjną nowojorskiego mieszkania, trafia do ponurego Podziemia. Ludzie żyją tam we względnej zgodzie z olbrzymimi pająkami, nietoperzami, karaluchami i szczurami, lecz ten niepewny pokój jest zagrożony. 

Gregor nie chce brać udziału w podziemnym konflikcie. Chce tylko wrócić do domu. Gdy jednak się dowiaduje, że ma szansę odszukać zaginionego ojca, a dziwaczna przepowiednia wyznacza mu kluczową rolę w niepewnej przyszłości Podziemia, zdaje sobie sprawę, że to może być jedyny sposób rozwiązania największej tajemnicy w jego życiu. Nie wie jeszcze, że ta wyprawa na zawsze odmieni i jego, i Podziemie.

***


Suzanne Collins - Igrzyska Śmierci. Jakieś inne skojarzenia? Nie. O, spójrz! Jakaś kobieta wydała serię o Gregorze! Niemożliwe, ona nazywa się tak, jak ta od Głodowych Igrzysk!

Nie.

Suzanne Collins nie debiutowała Igrzyskami Śmierci, chociaż większość osób kojarzy ją przez te książki. Ta znana pisarka zaczynała pięciotomową serią o małym chłopcu i jego młodszej siostrze. ''Gregor i przepowiednia zagłady'' otwiera ciąg książek o Kronikach Podziemia.

Powieść czyta się niezwykle szybko. Ja przeczytałam ją w jeden dzień i jeszcze dałam radę zacząć inną książkę. Może to po części zasługa Collins, ale przyłożyło się do tego wydawnictwo, które czcionkę przystosowało chyba dla młodszych czytelników, ponieważ jest bardzo duża.

Co do grona odbiorców, to nie uważam, że jest to seria wyłącznie dla dzieci do piętnastego roku życia. Jestem starsza i zafascynowały mnie losy tego odważnego chłopca. Nawet dorośli będą mogli odnaleźć się w tym świetnie wykreowanym świecie.

Akcja płynie wartkim strumieniem, ciągle przyspiesza, zmienia bieg. Często wzrusza, ale też przeraża. Opiekuńczość bohatera, wobec swojej młodszej siostry chwyta za serce. Wszystkie tajemnicze stworzenia są świetnie opisane i po kilku rozdziałach czujemy się, jakbyśmy  naprawdę przebywali w Podziemiu!

Na tle Katniss i Peety ta książka wypada o wiele gorzej, a to smutne, ponieważ, gdyby nie Igrzyska Śmierci, to wszyscy ocenialiby ją wyżej - nie przez pryzmat poprzedniej trylogii, ale przez pryzmat tego, jaka jest.

***

''Odwaga bez rozwagi prowadzi do wczesnej śmierci.''

''Bo życie bywa śmiercią.''

''Póki jest życie, jest nadzieja.''

''Czas jednak był luksusem, na który nie było go stać.''

''Są rzeczy gorsze od śmierci.''

''Według mnie nie ma sensu obciążać ludzi informacjami, których nie są w stanie udźwignąć.''

''Wzajemny interes to silne spoiwo.''

''Jeśli nie próbujesz na siłę utrzymać się czasu, to nie boisz się tak bardzo jego utraty.''

''Nadzieja. Bywają chwile, w których bardzo trudno ją odnaleźć. W takich momentach dużo łatwiej jest wybrać nienawiść. Ale jeśli chcesz zaprowadzić pokój, musisz mieć najpierw nadzieję, że to możliwe.''

3 komentarze:

 1. Ja uwielbiam Gregora i szczerze powiedziawszy lepiej odnajduję się w historii tego chłopca, aniżeli rzucającej się jak pchła na kołnierzu Katniss. Ale wiadomo, każdy odbiera te dwie historie inaczej. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No miałam przyjemność przeczytać już 3 tomy z tej serii i naprawdę jestem zachwycona, chyba nawet wolę je niż Igrzyska śmierci. :)
  Lost in books

  OdpowiedzUsuń
 3. Podpisałabym się pod tym, co napisałaś :) właśnie czytam 4 część przygód Gregora i jest naprawdę nieźle!

  OdpowiedzUsuń