Follow Us @soratemplates

wtorek, 11 lipca 2017

PRZEBUDZENIE LUKRECJITytuł: Przebudzenie Lukrecji
Autor: Laura Adori
Seria: Lukrecja
Gatunek: obyczajowa
Wydawnictwo: Lira
Liczba stron: 320
 Data wydania w Polsce: lipiec 2017
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 34,99
Ocena: ★★★

Lukrecja wywróci do góry nogami twoje przekonania o tym, co znaczy "zmienić swoje życie"! Wydawnictwo Lira prezentuje perypetie miłosne singielki przed czterdziestką. Jest to miłość in spe, bo ciągle nieuchwytna. Jak się okazuje, o wiele łatwiej jest zrobić karierę za granicą, niż znaleźć człowieka, z którym można by się pięknie zestarzeć. Stanąwszy przed wyborem dalszej drogi, Lukrecja bez wahania porzuca słoneczną Italię i przyjeżdża do Polski, którą pamięta jak przez mgłę. A tu życie szykuje dla niej jeszcze wiele niespodzianek...

Kim jest Lukrecja? To pewna siebie i swojej kobiecości singielka w przededniu czterdziestych urodzin, szczęśliwa posiadaczka wiernych przyjaciółek "od pierwszego wejrzenia" oraz wyzwolonej matki, która konsekwentnie zadręcza ją swoimi poradami. Jest też kobietą niezwykle wrażliwą na świat smaków, zapachów, kolorów i dźwięków. Umiejętność zmysłowego postrzegania świata staje się dla Lukrecji kluczem do odkrycia własnej drogi życiowej. Czy pomoże jej także w odnalezieniu prawdziwej miłości?


Jeśli losy Bridget Jones i pasje wielbicielki smaków Julii Child są ci bliskie, przeczytaj koniecznie tę książkę!


***

Chciałabym poznać Lukrecję. Myślę, że polubiłybyśmy się, a przynajmniej ja ją. To zwariowana kobieta. Pełna sprzeczności i niespodzianek. Pragnie mężczyzny ustatkowanego, który będzie wyjeżdżał na weekendy z dziećmi i pilnie pracował, a sama rzuca pracę, wyjeżdża do innego kraju i robi mnóstwo szalonych rzeczy. To czterdziestoletnia kobieta bez zobowiązań, która chciałabym te zobowiązania mieć. 

Książkę otula magia. Myślę, że właśnie dzięki Lukrecji, a właściwie dzięki jej zainteresowaniom. Gdyby naprawdę prowadziła bloga z przepisami na potrawy z afrodyzjaków, byłabym stałą czytelniczką. Główna bohaterka cudownie opowiada o zapachach, smakach, o gotowaniu i o kwiatach. Prozaiczne rzeczy w jej wykonaniu są ciekawe i zajmujące.

Książka jest subtelna, ale porusza niedelikatne tematy. Na jednej stronie zachwycamy się urodą kwiatów, a na drugiej czytamy o aplikacji, która uczy mężczyzn seksu oralnego (mam nadzieję, że to nie wymysł autorki! ;)). Laura Adori nie przebiera w słowach, rozśmiesza żartami ze sporym podtekstem. 

"Przebudzenie Lukrecji" to powieść, która w zabawny sposób przekazuje wiele życiowych mądrości i mimo faktu, że bohaterowie czasem nas denerwują, to mamy ochotę czytać, czytać i czytać. Właśnie dlatego nie mogę doczekać się "Owoców Lukrecji"

***

"Możesz być szczęśliwa z każdym mężczyzną, pod warunkiem, że go nie kochasz."

"(...) najlepszym sposobem pokonania pokus jest uleganie im."

"Pech kobiet, które potrafią zagarniać polega na tym, że wolałyby być zagarnianie."

"(...) tajemnica młodości polega na tym, by nie dać się zawładnąć uczuciom, z którymi nie jest nam do twarzy."

"Nie patrz na to, co odeszło, bo nie zauważysz tego, co ma nadejść. Zwierzęta mają oczy po bokach, żeby się chronić, człowiek ma je z przodu, jakby był nastawiony na atak. Mniejsza o to co, kto atakuje. Jedno jest pewne: nie masz oczu z tyłu! Natura nie życzyła sobie, byś patrzyła na to, co minęło."

"A może nie musimy niczego zmieniać? Tylko uwierzyć, że życie rozwija się samo, ma swoje cykle, przynosi miłość, a później ją odbiera, coś uśmierca, a potem odradza, a my po prostu musimy za tym podążać?"

"Wypierając lęk, dusimy radość."

"Problemy rozwiązują się same albo gubią się w natłoku innych spraw."

"Przystojny mężczyzna otwiera kobiecie oczy, inteligentny- umysł."

"(...)  miłość jest dla wszystkich, ale nie dla każdego."

"(...) ocean może istnieć bez fali, ale fala nie powstanie bez oceanu."

"(...) obojętne, z kim tworzysz związek. I tak w każdym mężczyźnie spotykasz samą siebie. (...) Zmieniać trzeba siebie, nie partnerów."

"Praca to wszystko, co robię, myślę, mówię i co zamierzam. Pasja jest tym, co sprawia, że coś robię, myślę, mówię, że czegoś pragnę. Skoro praca jest pasją, nigdy nie jestem w pustce, zawsze idę ku pełni."

"Wszechświat może ofiarować mi tylko to, co pojawia się w mojej świadomości, a ja zawsze mogę stworzyć w niej coś więcej."

"Mądrość pozbawiona miłości to czysta teoria, a miłość bez mądrości to czysta głupota."

"Nawet miłe nawyki wymagają dyscypliny." 

1 komentarz:

  1. To nawet dobrze, że bohaterowie wywołują różne emocje i nie wszystko, co robią, nam się podoba. Nie słyszałam o tej książce, ale chyba rozejrzę się za nią :)

    OdpowiedzUsuń