Follow Us @soratemplates

sobota, 25 czerwca 2016

GREGOR I KLĄTWA STAŁOCIEPLNYCH


Tytuł: Gregor i Klątwa Stałocieplnych
Autor: Suzanne Collins
Seria: Kroniki Podziemia (III)
Gatunek: fantastyka
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 382
Data wydania w Polsce: 2016 r.
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 34,90 zł 
Ocena: ★★★

Po wypełnieniu dwóch przepowiedni przychodzi kolej na Przepowiednię Krwi, która wymaga, by Gregor i Botka wrócili do Podziemia i uratowali jego mieszkańców od zarazy. Jednak tym razem mama nie chce ich puścić… chyba że będzie mogła im towarzyszyć. Gdy przybywają do podziemnego miasta i choroba dosięga jednej z najbliższych Gregorowi osób, chłopiec zaczyna rozumieć, jaką rolę ma do odegrania w Przepowiedni Krwi. Musi zrobić, co w jego mocy, by powstrzymać broń biologiczną, która zagraża wszystkim stałocieplnym mieszkańcom Podziemia. Tylko jak tego dokonać?

***

I znów wracamy do Gregora. To chyba jedna z niewielu serii, które im dłuższe, tym lepsze się wydają. Poprzednie tomy były świetne, ale dopiero trzeci sprawia, że możemy poczuć się, jakbyśmy naprawdę przebywali w Podziemiu. Do tej pory Gregor był chłopcem, którego traktowano jak wielkiego wybrańca. Wojownik poddawany był próbom i wychodził z nich obronną ręką. To było trochę zbyt nierealne. Teraz do głosu dochodzi matka bohatera. Nie chce kolejny raz tracić swoich dzieci, więc wyrusza do Podziemia razem z nimi.

Magiczny świat pod Nowym Yorkiem przeżywa poważny kryzys. Królowa Luksa zniknęła, a tron objęła jej chorowita kuzynka, która niezbyt radzi sobie z królestwem. Poważna zaraza atakuje stałocieplnych, a szczury nadal konkurują z ludźmi. Kolejna wyprawa jest nieunikniona. 

O ile poprzednie części były dość bajkowe i nie traktowałam ich jak poważnej literatury, to ta pozycja jest już doroślejsza. Gregor musi podjąć naprawdę poważne decyzje. Dominują tutaj tragiczne momenty. Na jaw wychodzą rodzinne sekrety. Dużą rolę odgrywają przebaczenie, nadzieja, stare grzechy i chęć poprawy. Na scenę wkraczają nowe postacie, zaskakujące historie i znów niespodziewane zwroty akcji.

Seria z Gregorem jest niezwykle ambitną historią rozwoju Collins. Myślę, że po zakończeniu jej wydawania w Polsce, autorka nie będzie już kojarzona tylko z ''Igrzyskami Śmierci''', ale też z fascynującym światem, do którego możesz trafić przez kratkę w pralni.

***

''Czas. Wszystko miało sprowadzać się do czasu.''

''Dorastamy w świecie, gdzie musisz zabijać, by nie zostać zabitym.''

''Im więcej historii opowiadamy, tym mniejsze są szanse, że te historie się powtórzą.''

''Nikt z nas nie czerpie przyjemności z zabijania (...) Robimy to, by przeżyć.''

''Czasami nie mamy wpływu na to, co się dzieje.''

''Walka była słuszna. Błędem było walczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz