Follow Us @soratemplates

poniedziałek, 20 czerwca 2016

GREGOR I PRZEPOWIEDNIA ZAGŁADY


Tytuł: Gregor i Przepowiednia Zagłady
Autor: Suzanne Collins
Seria: Kroniki Podziemia (II)
Gatunek: fantastyka
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 336
Data wydania w Polsce: 2015 r.
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 34,90 zł 
Ocena: ★★★

Od chwili gdy Gregor przypadkiem trafił do niezwykłej krainy pod Nowym Jorkiem, minęło kilka miesięcy. Chłopiec poprzysiągł sobie, że nigdy tam nie wróci. Kiedy Podziemni potrzebują pomocy – w związku z kolejną przepowiednią, tym razem o złowieszczym białym szczurze imieniem Mortifer – zdają sobie sprawę, że jedynym sposobem, by sprowadzić Gregora pod ziemię i zapobiec nieszczęściu, jest… porwanie Botki. Gregor podejmuje wyzwanie i wraz z nietoperzem Aresem oraz nieposkromioną księżniczką Luksą wyrusza na poszukiwanie morderczego szczura Mortifera. Znajdzie się w sytuacjach, gdy zagrożone będzie to, co dla niego najdroższe, i stanie przed decyzjami o życiu i śmierci, od których będzie zależał los Podziemia.

***
Jakże miło było wrócić do świata Gregora. Przyznam, że nawet nie myślałam o tęsknocie  za Botką i Ge-go, dopóki nie zaczęłam czytać drugiego tomu. Świat wykreowany przez Collins jest na prawdę oszałamiający. Wielkie szczury, mówiące nietoperze, urocze karaluchy i bladzi ludzie są po prostu cudowni. 

W drugiej części Kronik Podziemia, Suzanne stawia Gregora przed wieloma trudnymi wyborami. Chłopiec dopiero wrócił do swojego życia, a już martwi się, czy może być bezpieczny. Karaluchy usypiają jego czujność i porywają najbardziej uroczą istotę w Nowym Yorku - małą Botkę. Chłopiec nie ma wyjścia. Musi wrócić do tego zwariowanego świata, zostawić swoją rodzinę, narazić siebie i malutką siostrę na niebezpieczeństwo.

Podziemiu zagrażają szczury. Przepowiednia mówi o Mortiferze - wielkim i wyjątkowym, bo białym szczurze, który może zniszczyć ludzi i inne stworzenia z bajkowego świata. Niestrudzona załoga znów musi wyruszyć w drogę. Wszystko zmierza w dobrym kierunku, dopóki nie trafiają na tajemniczą wyspę. Właśnie wtedy losy Gregora zmieniają swoją perspektywę. Co zrobi ten młody chłopak, gdy straci najbliższe sobie osoby? Jak postąpi, gdy dowie się prawdy o potężnym królu szczurów? Żaden wybór nie będzie dobry, ani łatwy.

Collins znów zaskakuje swoimi pomysłami. Za każdym razem, gdy  myślimy, że już wszystko jest jasne, to pisarka dorzuca argument, który burzy naszą koncepcję. Więcej. Praktycznie na samym końcu, gdy fakty układają się w całość, nasze przypuszczenia się potwierdzają, a na plecach czuć chłodny oddech przeznaczenia, to Suzanne pokazuje nam to z drugiej strony. Wskazuje nam rzeczy, które przegapiliśmy, uważaliśmy za niesłuszne i dopiero wtedy daje odpowiedź.

Drugi tom Kronik Podziemia jest tak samo dobry, a może i nawet lepszy od pierwszej części. Niejednokrotnie złamie nam serce, zaskoczy i doprowadzi do łez - smutku i szczęścia.  

***

''Śmierć życiu da szansę, życie śmierć przyniesie'''

''Co zasiejesz, to zbierzesz.''

''Wszędzie dokoła widać ludzi w doskonałych humorach, a to tylko sprawia, że nasze rany bolą mocniej.''

2 komentarze:

  1. Uwielbiam Gregora! To są książki, które coś wnoszą do dziecięcego świata :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam trylogię "Igrzysk śmierci" pani Collins i byłam naprawdę zadowolona. Wierzę, że i historia o Gregorze może być naprawdę świetna. :) Jeśli będę miała okazję ją przeczytać - chętnie to zrobię!

    OdpowiedzUsuń