Follow Us @soratemplates

środa, 15 czerwca 2016

SKAZANI NA BÓLTytuł: Skazani na ból
Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Seria: brak
Gatunek: new adult
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 317
Data wydania w Polsce: 2015 r.
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 33 zł 
Ocena: ★★★

BĘDĄC ZE MNĄ JESTEŚ SKAZANA NA BÓL. NA CIERPIENIE. I NA NIEBEZPIECZEŃSTWO. 
Aleks ma dwadzieścia lat i od szesnastego roku życia jest skinheadem. Ma swoje bractwo, ideały i prawdy, w które wierzy. 

Amelia to osiemnastolatka, licealistka, która ma za sobą tragiczną przeszłość. Drogi Amelii i Aleksa nigdy nie powinny się przeciąć. 

Nie łączy ich nic – ani pochodzenie, ani poglądy, ani rodzinna przeszłość. A jednak młodzi poznają się w dramatycznych okolicznościach i zakochują w sobie. Od tej chwili zmienia się wszystko. 

„Skazani na ból” to historia, która zwala z nóg. Dramatyczna pogoń za miłością silniejszą niż uprzedzenia, bolesne poszukiwanie własnej tożsamości i zakończenie, które nie pozwoli zasnąć. 

„Szukam cię – a gdy cię widzę, 
udaję, że cię nie widzę. 
Kocham cię – a gdy cię spotkam, 
udaję, że cię nie kocham. 
Zginę przez ciebie – nim zginę, 
krzyknę, że ginę przypadkiem...” 

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

***

Nigdy nie przepadałam za tymi wszystkimi ckliwymi powieściami dla młodzieży. Czy może być coś bardziej oklepanego niż wielka i szalona miłość, która rozwija się z prędkością tornada, by przejść rozłam przez jakąś głupotę, która dla bohaterów będzie dowodem największej zdrady - bo koleżanka powiedziała, że ta druga połowa w przeszłości czymś zawiniła, bo pomimo uczucia jedna z osób nagle zakochuje się w kimś innym i tworzy się nam miłosny trójkąt... Później oczywiście wszystko się wyjaśnia. Podejrzany nie jest mordercą, ale udręczonym nastolatkiem, który musiał podjąć trudną decyzję. Piąte koło u wozu znajduje sobie partnera i znów mamy normalną parę, a nie wielokątną figurę. Czym się tu zachwycać? Miłosne new adult nigdy nie było dla mnie.

Ale ''Skazanym na ból'' przyznałam pełną liczbę punktów. Dlaczego? Dlatego, że ta historia różni się od wszystkich innych, jakie kiedykolwiek czytałam. Aleks jest okrutny. Działania, jakie Hitler zastosował wobec Żydów, są dla niego świetnym polem do żartów. Ze swoją grupą próbuje naśladować tego dyktatora. Tłumaczy się trudną sytuacją rodzinną, która niby go nie obchodzi, ale ciągle wyciąga ją na światło dzienne. Arogancki, bez żadnego współczucia. Najczęściej przy takich postaciach pisarze zmieniają się w nauczycieli. Wyciągają morały, pouczają, ale Agnieszka Lingas-Łoniewska tego nie robi. Ta kobieta w stu procentach zmienia się w skinheada, co momentami wydaje się przerażające. 

Strona Amelii jest opisana równie dobrze. Autorka (przepraszam) nie jest już nastolatką, ale potrafiła niezwykle trafnie odwzorować uczucia tej młodej i delikatnej dziewczyny.

To niemożliwe, ale tę dwójkę połączyła miłość. Z pozoru trudna, ponieważ mają odmienne poglądy, ale z czasem okazuje się, że przekonania to nie wszystko. Dopiero wtedy rozpoczyna się walka. O miłość. O rodzinę. O wiarę. O samych siebie. Walka, która kończy się tragicznie. 

''Skazani na ból'' to książka dla młodzieży i dla dorosłych. Dla kobiet i mężczyzn. Dla tych, którzy kochają romantyczne i dramatyczne historie, ale też dla tych, którzy obyczajówkami gardzą. Historia wielowymiarowa - dla wszystkich.

***

''Bo wśród ludzi pokutuje myślenie, że jeśli czegoś nie rozumiem, to jest złe, a jeśli jest złe, muszę to znienawidzić.''

''(...)świat jest zły, ludzie jeszcze gorsi, a wszystko razem tylko czyha na mnie i czeka, aż zrobię krok w niewłaściwą stronę.''

''Nie lubię zbytnio zbliżać się do ludzi, bo potem trudno jest czasami pogodzić się z bólem odrzucenia.''

''Jeśli będziemy chcieli, możemy wszystko.''

''Zło nie jest żadnym wyborem.''

''Czasem miłość to za mało.''

''I teraz poczułam, jak to jest być człowiekiem, którego inny człowiek nienawidzi, tylko za to, z jakiego narodu się wywodzi. Możemy o tym czytać, uczyć się, oglądać filmy. Ale dopiero, gdy dotknie to nas bezpośrednio, jesteśmy w stanie pojąć ogrom zła, jakie za sobą niesie każde przekonanie o wyższości jednej rasy nad inną.''

''(...)jedyne, co się w życiu liczy, to miłość. To jest to, o co warto walczyć i za co warto umrzeć. To jedyna wartość, która decyduje o naszych poczynaniach i zmienia nasze losy.''

''Kocha się tylko to, od czego się cierpi.''

4 komentarze:

 1. Bardzo lubię książki pani Agnieszki za to, że są takie prawdziwe i pokazują, że warto walczyć o to, co jest dla nas ważne. "Skazanych na ból" jeszcze nie czytałam, ale mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta książka była moim zdaniem po prostu dobra.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka Skazani na ból bardzo mi się podobała, tak samo jak Jesteś moja dzikusko. Pani Agnieszka ma naprawdę ciekawy styl pisania, a jej powieści wciągają bez reszty :) Własnie skończyłam czytać najnowszą książkę Piętno Midasa i ona również niezwykle przypadła mi do gustu, a zwłaszcza to, że ma dwa alternatywne zakończenia i wiem, że mogę wybrac takie jakie mi się podoba, a nie rozpaczać jak zwykle, że coś poszło nie po mojej myśli ;-) A ty już ją czytałaś?

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety nie, ale mam zamiar w najbliższym czasie poszerzyć swój czytelniczy dobytek p. Agnieszki :)
  Dziękuję za komentarz i miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń