Follow Us @soratemplates

czwartek, 26 stycznia 2017

ŚCIEŻKI NADZIEITytuł: ''Ścieżki nadziei''
Autor: Richard Paul Evans
Seria: Dzienniki pisane w drodze
Gatunek: obyczajowa
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 304
Data wydania w Polsce: 01.02.2017
Okładka: miękka
Cena z okładki: 34,90 zł
Ocena: ★★ 

Człowiek musi iść. Do tego został stworzony.

Po śmierci ukochanej żony, utracie domu i pracy Alan wyruszył w pieszą podróż przez całą Amerykę. Sam. Z jednym plecakiem. Z mnóstwem pytań o sens życia i cierpienia. Podczas swej niezwykłej wędrówki doświadczył dobra i ciepła, otrzymał pomoc i przekonał się o sile, jaką dać może tylko przyjaźń. Spotkał ludzi, którzy na zawsze odmienili jego życie. Powoli odzyskiwał nadzieję. Ale nigdy nie wiemy, co czeka nas za zakrętem drogi. Los znów kazał Alanowi przerwać podróż i poddał go kolejnej ciężkiej próbie. Teraz jednak Alan ma coś, czego mu brakowało, zanim wyruszył – bagaż doświadczeń i mądrość zdobyte podczas wędrówki. Czy to wystarczy, aby dokończyć podróż? Czy Alan zostawi za sobą przeszłość i znajdzie siłę, by żyć na nowo? Czy odzyska szanse na miłość i zwykłe ludzkie szczęście?

"Ścieżki nadziei" zamykają bestsellerową serię "Dzienniki pisane w drodze" Richarda Paula Evansa. Autor "Kolorów tamtego lata" i "Stokrotek w śniegu" zabiera nas w podróż, która odmienia życie i pozwala odzyskać nadzieję.

***


Ostatni tom "Dzienników pisanych w drodze" jest trochę inny od poprzednich. Mniej tutaj podróży po świecie, ale więcej po prywatnym życiu Alana. Mężczyzna postanawia podjąć decyzje, na które nie odważyłby się wcześniej. Pragnie poukładać swoją codzienność na nowo. Musi zacząć radzić sobie sam, a fakt, że kolejna z najbliższych mu osób musi pożegnać się z teraźniejszością, wyzwala w nim falę samozaparcia, które może rozwiązać jego problemy.

Richard Paul Evans jak zawsze podbija serca swoich czytelników cudownymi aforyzmami i myślami. Dla fanów powstało nawet specjalne wydarzenie na Facebooku: Najpiękniejsze cytaty R.P. Evansa Część przedstawiam na samym końcu tego wpisu, ale cała powieść o losach Alana jest swoistym cytatem. Nie bez powodu autor nazywany jest Lekarzem Dusz. W jego twórczości można znaleźć ukojenie, ale też rozrywkę na długie wieczory.

"Ścieżki nadziei" są typowym finałem serii. Wszystkie sprawy, które wlokły się przez kilka tomów zostają wyjaśnione. Wspominamy postacie, które przyczyniły się do zmian w życiu głównego bohatera. Niektórzy będą uszczęśliwieni wyborem Alana, niektórzy się zawiodą, ale myślę. że list od Evansa, który pojawia się na samym końcu, sprawi, że zrozumiemy wybór pisarza.

Nie jest to powieść z setką zwrotów akcji, niebezpiecznymi wędrówkami i namiętnymi uniesieniami, ale spokojna wędrówka przez ludzkie życie i niezwykłe miejsca. To spokój duszy i ciała, zrozumienie swojego bytu, a może niebytu. 

***
"Pamięci moich rodziców, którzy nauczyli mnie chodzić"

"Dzięki naszym wspomnieniom jesteśmy tym, kim jesteśmy. Bez nich jesteśmy niczym. Jeśli to znaczy, że czasami musimy poczuć ból, to warto."

"Życie każdego człowieka może posłużyć innym jako promyk nadziei albo jako przestroga. Jeszcze nie wiem, czym okaże się moje dalsze życie."

"Czasami nasze troski przytłaczają nas tak bardzo, że nie dostrzegamy ciężarów, pod którymi uginają się ludzie wokół nas."

"To nieunikniona i przerażająca chwila - gdy zdajemy sobie sprawę, że być może nasi rodzice są tak samo niedoskonali jak my."

"Niestety, serce rzadko słucha naszych życzeń."
"I że najważniejszą rzeczą, jaką rodzic może dać dziecku, to korzenie i skrzydła."

"Przeszłość to dobry doradca, ale słaby król."

"Miłość rzadko kiedy jest łatwą sprawą."

"Przypuszczam, że być rodzicem znaczy być niezrozumianym. Może to najlepszy dowód miłości rodzicielskiej."

"Powinnam była usłyszeć Twoją odpowiedź w Twoim milczeniu."

"Mówi się, że siłę miłości poznaje się w chwili rozstania."

"Pewne rzeczy muszą być powiedziane."

"To doświadczanie nauczyło mnie, że zabieganie, by stać się kimś, kim się nie jest, to najpewniejszy sposób na unieszczęśliwienie siebie."

"- Nie dostaje się dyplomu za przetrwanie - powiedziała.
- Ale ostatecznie jedynym osiągnięciem, które się liczy, jest przetrwanie. To istota ludzkiej egzystencji."

"Gdy nie masz dokąd pójść, ruszaj w drogę."

"Mieć miejsce, do którego się wraca, to mieć dom. Mieć osobę, którą się kocha, to mieć rodzinę. Mieć obie te rzeczy, to prawdziwe błogosławieństwo."

"Wiara to ptak, który śpiewa, zanim świt rozproszy ciemność."

"Najbardziej interesujące historie są zwykle zapisane nie na papierze, lecz w sercach."

"Nauczyłem się już, że mapy to nie to samo co drogi."

"Jak większość ludzi idziesz, żeby znaleźć coś, co ostatecznie nie jest warte znalezienia."

"Nadzieja to najgorsze świństwo, jakie wyleciało z puszki Pandory."

"Zapomnieć o przeszłości to przekreślić samych siebie."

"Dzięki wspomnieniom jesteśmy tym, kim jesteśmy - powiedziałem. - Zabić je to zaprzeczyć własnemu istnieniu."

"Jest takie powiedzenie, że każdy nowy początek jest końcem innego początku."

"Nigdy nie zapominaj, że dla nas nie istnieje koniec, bo miłość nigdy się nie kończy. Miłość musi trwać wiecznie, bo inaczej po co by istniała?"

"Tak czy owak, musimy iść. Do tego zostaliśmy stworzeni."

2 komentarze:

  1. Ja czasem lubię książki, w których nie ma dużo akcji, a po prostu spokój, który przyjemnie się czyta :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię motyw homo viator. Cała ta seria Evansa wydaje się w pewnym sensie interesująca i może nawet kiedyś po nią sięgnę.

    OdpowiedzUsuń