Follow Us @soratemplates

wtorek, 28 lutego 2017

ALCATRAZ KONTRA BIBLIOTEKARZE. PIASEK RASZIDATytuł: ''Piasek Raszida''
Autor: Brandon Sanderson
Seria: Alcatraz kontra Bibliotekarze (I)
Gatunek: fantastyka
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 310
Data wydania w Polsce:15 luty 2017
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 29,90
Ocena: ★★ 

„Piasek Raszida” to błyskotliwa, zabawna i pełna wartkiej akcji książka tym razem dla młodszych czytelników! Poznaj świat 13-letniego Alcatraza i tajemniczej organizacji Bibliotekarzy. 

Bohater z talentem do… bycia wyjątkową ofiarą losu? Misja na śmierć i życie, by uratować woreczek piasku? Śmiertelne zagrożenie ze strony… Bibliotekarzy? Naprawdę?! 

Alcatraz Smedry nie wydaje się przeznaczony do niczego poza katastrofami. Na trzynaste urodziny otrzymuje paczkę ze spadkiem po nieżyjących rodzicach – a w niej zwykły woreczek ze zwykłym piaskiem. Prezent zostaje jednak niemal natychmiast skradziony. To uruchamia lawinę zdarzeń, które uświadomią Alcatrazowi, że jego rodzina jest częścią grupy walczącej przeciwko Bibliotekarzom – tajnej, niebezpiecznej i złowrogiej organizacji, która faktycznie rządzi światem. Piasek Raszida ma pozwolić Bibliotekarzom zdobyć władzę absolutną. Alcatraz musi ich powstrzymać… uzbrojony wyłącznie w okulary i wyjątkowy talent do bycia wyjątkową ofiarą losu…

***


Po przeczytaniu pierwszego tomu serii "Alcatraz kontra Bibliotekarze" miałam ogromne skojarzenia z filmem "Monty Python". O ile jego reżyseria drwi z kinematografii, Sanderson drwi z opowieści o heroicznych bohaterach. Tutaj wszystko jest na opak. Autor przerywa emocjonujące fragmenty, by opowiedzieć nam o tym, jak robią to inni autorzy i jakie to bezsensowne, spojleruje zakończenie i uwielbia wspominać o wydarzeniach z następnych rozdziałów. Te wszystkie czynniki tworzą przezabawną mieszankę, od której nie można się oderwać. 

Byłam jednak przerażona, gdy do akcji przystąpiła Bastylia, a Alcatraz opisywał ją jako piękną dziewczynę, chociaż mają dopiero po trzynaście lat. Nie ma nic gorszego od wątków miłosnych w książkach o dzieciach dla dzieci. Na szczęście Sanderson nie popełnił tego błędu, przynajmniej w pierwszej części i mam nadzieję, że w kolejnych też będzie od niego stronił.

Co do grona odbiorców... Z pewnością sprawdzi się jako powieść dla początkujących czytelników. Miło będzie ją czytać dzieciom, które jeszcze same nie potrafią dobrze składać literek. Jestem licealistką, ale przeczytałam historię Alcatraza z przyjemnością. Jest świetnym oderwaniem od cięższych powieści. Nie jestem jednak pewna czy dorośli zrozumieją jej karykaturalny przekaz. Do tego typu książek potrzeba skrawka dziecięcego umysłu. 


***

"Ludzie nigdy nie są zadowoleni, gdy ujawniasz, że tkwią błędy w ich przekonaniach."

"Samolubstwo, arogancja i bezczelność zaprowadziły mnie znacznie dalej niż pokora."

"Ludzie godzą się z tym, co im się mówi. (...) Nawet inteligenci wierzą w to, co czytają i słyszą o ile nie da im się podstaw do wątpliwości."

"(...) wielkie sukcesy często zależą od umiejętności rozróżnienia pomiędzy tym, co niemożliwe, a tym, co tylko nieprawdopodobne."

"Niektórzy ignorują prawdę, inni nigdy jej nie rozumieją."

2 komentarze:

  1. Młodzież nie jestem, ale uwielbiam taki absurd! <3

    OdpowiedzUsuń
  2. Kompletnie mnie nie ciągnie do tej powieści, natomiast do samego autora już tak. :)

    OdpowiedzUsuń