Follow Us @soratemplates

poniedziałek, 20 marca 2017

DROGA NA KONIEC ŚWIATATytuł: ''Droga na koniec świata''
Autor: Marcin Kretkiewicz
Seria: brak
Gatunek: podróżnicza
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 262
Data wydania w Polsce: marzec 2017
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 29
Ocena: ★★ 

Pawłowi przez całe życie brakowało ojca. Trudne dzieciństwo, jak również późniejsze lata pełne rozczarowań i przykrości, odcisnęły swe bezlitosne piętno na jego dorosłym życiu. Choć na zewnątrz sprawiał wrażenie inteligentnego i towarzyskiego młodego mężczyzny, to w głębi duszy był poranionym i zagubionym chłopcem. Gdy wyrusza na samotną, pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela, nie zdaje sobie nawet sprawy, dokąd ta podróż go zaprowadzi. Podczas wędrówki zmaga się z własnymi słabościami, zakochuje się, a także otwiera się na potrzeby innych ludzi i doświadcza ich bezinteresowności. Zagląda również w głąb własnej duszy i rozprawia się z bolesną przeszłością.

***


Kiedy nie ma się nikogo, ciężko osiągnąć coś. Ale zawsze można spróbować. Pawłowi brakowało wszystkiego: miłości w rodzinie i w dorosłym życiu prywatnym. Brakowało mu pracy, pieniędzy, zdrowia, celu, szczęścia. Wtedy wyruszył w drogę. 

Ciężko napisać powieść o wędrówce tak, by nie zmęczyć czytelnika jej monotonią. Marcin Kretkiewicz sprawnie operuje opisami i nie odczuwa się trudów lektury. Pisarz świetnie oddaje emocje głównego bohatera, ale popełnia błąd, nie pisząc o jego życiu z innej strony. Na początku książki przedstawia nam kilka faktów o młodości pielgrzyma. Po pierwszej wędrówce w kilku zdaniach nakreśla wygląd jego współczesnego życia. Z pewnością skupia się bardziej na wędrówce i jej celu, ale myślę, że głębsze wniknięcie w prywatę Pawła nadałoby książce bardziej fabularny wymiar. W tej postaci trudno nazwać ją obyczajową. Jest to raczej opowieść podróżnicza.

Autor sprawnie połączył wątek fantastyczny z realnym. Mamy wrażenie, że niektóre wydarzenia nie mogły zajść naprawdę, ale Marcin Kretkiewicz manipuluje nami, aż w końcu przekonujemy się do jego wizji, by ostatecznie dowiedzieć się, że był to żart, puszczenie oka do czytelnika.

Marcin Kretkiewicz opowiedział historię człowieka niezwykle zagubionego, ale też odważnego. To opowieść o wzlotach i upadkach. Prowadzi przez śmiech i przez łzy. Kończy się na pograniczu. Szczęścia czy smutku? Sprawdźcie sami.

***

"Piękne i wielkie rzeczy zdobywa się wyłącznie za wielką cenę."

"Wiedział bowiem, że nie mogąc wszystkiego przewidzieć, wszystko był w stanie jakoś przeżyć."

"Dużo łatwiej przychodzi nam dostrzec pryszcz na czyjejś twarzy niż garb na własnych plecach. Na tle czyichś niedoskonałości zawsze lepiej widać, o ile więcej my sami jesteśmy warci. (...) Niestety, zbyt często widzimy innych nie takimi, jacy są naprawdę, lecz przez pryzmat tego, jacy my sami jesteśmy. Bardzo trudno przychodzi nam dostrzec, że to właśnie drugi człowiek ujawnia nam prawdę o tym, że wcale nie jesteśmy tacy piękni i wspaniali, za jakich się uważamy."

"(...) tego, co nosi się w sercu, nigdzie nie da się zostawić."

"(...) zawsze będziemy się mylić, upadać i czasami podejmować złe decyzje.Upadki i wzloty są nieodłączną częścią tej drogi. (...) Trzeba potrafić docenić i jedno i drugie."

"Żaden sukces nie nauczy cię w życiu tyle, co porażka."

"Niedoskonałość to jedyne, czym na tym świecie dysponujemy."

"Piękno tego świata za bardzo nam już spowszedniało, byśmy sami z siebie, bez jakiegoś nieszczęścia potrafili je dostrzec."

"Ciesz się drogą i nie wypatruj tego, co odległe. Skupiaj się na tym, co znajduje się przed twoim oczami, gdyż w każdym kolejnym dniu wędrówki wszechświat przemawia do ciebie w różny sposób (...) Oby cel, do którego zmierzasz, nie był wstanie ci ich przesłonić i nigdy nie był dla Ciebie ważniejszy od samej drogi."

"Przed sobą nigdy nie uciekniesz. Nie ma na ziemi takiego miejsca, w którym odnalazłbyś spokój i ukojenie, jeśli najpierw nie pogodzisz się sam ze sobą i nie uporządkujesz swego wnętrza."

"(...) życie nie daje gotowych odpowiedzi, ono zmusza do poszukiwań. (...) Życie przecież to nieustająca wędrówka (...) To, że (...) nie jesteś w stanie zobaczyć jej sensu, tak naprawdę nie ma większego znaczenia dla przemijającej wciąż drogi."

"Chętnie stajemy tylko do tych walk, które z góry wiemy, iż jesteśmy wstanie wygrać. (...)  Właśnie dlatego tak wiele osób nie otrzymuje od życia zbyt wiele."

"Jeśli chcesz coś zrobić, to zawsze znajdziesz jakiś sposób, jeśli zaś nie chcesz, zawsze znajdziesz wymówkę."

"Zło w życiu daje nam ciosy, osłabia do granic wytrzymałości, ale człowiek jest wielki dlatego, że staje do walki."

"Ludzi prawie zawsze da się zmanipulować. Rzeczywistość prawie zawsze da się zakłamać. Prawie każdą zewnętrzną postawę da się wyreżyserować. Z samym sobą jednak takie gierki nie mają najmniejszych szans powodzenia."

"Otóż zaręczam, że każdy człowiek ma dokładnie taką moc, w jaką jest w stanie uwierzyć. Nie ma ludzi lepszych,a ni gorszych, gdyż wszyscy są sobie równi."

"Kiedy człowiek wystawia się na działanie tak potężnej i nieprzewidywalnej siły, jaką jest miłość, to nawet nie jest w stanie sobie wyobrazić, dokąd może go ona zaprowadzić."

"Prawda bardzo często nie ma nic wspólnego z opinią większości"

"Możesz stać się kim zechcesz i osiągnąć w swym życiu wszystko, czego zapragniesz, pod warunkiem, że w swym sercu w to uwierzysz." 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz