Follow Us @soratemplates

czwartek, 23 marca 2017

GREGOR I KOD PAZURATytuł: ''Gregor i Kod Pazura''
Autor: Suzanne Collins
Seria: Kroniki Podziemia
Gatunek: fantastyka
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 440
Data wydania w Polsce:2016
Okładka: miękka z skrzydełkami
Cena z okładki: 34,90
Ocena: ★★

Wszyscy w Podziemiu robią, co mogą, by Gregor nie poznał Przepowiedni Czasu. Chłopiec podejrzewał, że jest w niej coś strasznego, lecz nie wyobrażał sobie, do jakiego stopnia: przepowiednia zapowiada śmierć wojownika. Teraz, gdy do Regalii zbliża się armia szczurów, a w mieście pozostały mama i siostra Gregora, wojownik musi odnaleźć w sobie siły, by bezpiecznie zaprowadzić rodzinę do domu i pomóc Regalianom się bronić. 

Los Podziemia leży w rękach Gregora, a czas płynie. Jest kod do złamania, tajemnicza nowa księżniczka, coraz silniejsza ciemna strona Gregora oraz wojna, która ma zakończyć wszystkie wojny.

***

Pierwszymi tomami się zachwycałam. Czwarty uznałam za przeciętny i myślałam, że zaczyna się typowy spadek formy, ale to, co Collins zrobiła w ostatniej części...

Nic mi nie przeszkadzało. Czepiałam się kiedyś miłości między dwunastolatkami, niezniszczalności chłopca, który dopiero zaczął porządnie odrabiać zadania domowe, odpowiedzialności (a raczej jej braku) rodziców, którzy pozwalają synowi walczyć na śmierć i życie w sekretnej krainie i machać ręką na to, że zabiera ich trzyletnią córkę, obojętności społeczeństwa, które nie zauważa faktu, że dzieci od miesięcy nie chodzą do szkoły i w ogóle... zniknęły.

Ale to nic, bo ostatnia część "Kronik Podziemia" powala. Łamie serce wiele razy, rozchyla usta i pozostawia w ogromnym osłupieniu. Najpiękniejsza jest jednak konkluzja całej powieści, która odnosi się do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W końcu zdajemy sobie sprawę, że to nie była bajeczka o chłopcu, który znalazł się w magicznej krainie, ale wzruszająca powieść o przyjaźni, miłości, zaufaniu, oddaniu, rodzinie, biedzie, wykluczeniu społecznym, wszechogarniającej wojnie, sprawiedliwości, odpowiedzialności i tak naprawdę... o życiu.

O ile wcześniej wspominałam o tym, że to literatura dla dzieci, teraz cofam swoje słowa. To książka również dla dorosłych, a może przede wszystkim dla dorosłych?

***

"Nawet podczas wojny powinny istnieć granice, których się nie przekracza."

"(...) jeśli uciekamy przed tym, czego się boimy, to coś i tak zawsze nas dogoni."

"(...) nic się nie wydarzy, jeżeli nie ma nadziei."

1 komentarz:

  1. Średnio mnie do tej książki ciągnie, ale może kiedyś spróbuję przeczytać :D

    Zabookowany świat Pauli

    OdpowiedzUsuń