Follow Us @soratemplates

wtorek, 16 maja 2017

LOKATORKA


Tytuł: Lokatorka
Autor: JP Delaney
Seria: brak
Gatunek: thriller
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 458
 Data wydania w Polsce: 14.06.2017
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: ?
Ocena: ★★★★★★

Idealne mieszkanie. Wymarzona lokatorka. Doskonała zbrodnia.

 Emma już nie mieszka przy Folger Street 1, na jej miejsce wprowadza się Jane. Obie lokatorki, obecna i była, są do siebie bardzo podobne: kolor włosów, rysy twarzy, pragnienie rozpoczęcia wszystkiego od nowa. Ultranowoczesne mieszkanie wymaga dostosowania się do surowych reguł narzuconych przez właściciela, ale wydaje się idealne do porządkowania życiowego chaosu. Kobiety łączy coś jeszcze – enigmatyczna więź z właścicielem apartamentu. Jednak po pewnym czasie obok pożądania pojawia się niepewność i niepokój. Co różni Emmę i Jane? Emma już nie żyje, Jane jeszcze tak. 

Doskonały thriller psychologiczny, który podbił listy bestsellerów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

***


Większość czytelników musi to przyznać: jeśli wszędzie słychać ochy i achy na temat jakiejś książki, to prawdopodobnie jest tak, ponieważ głupio napisać coś innego. Trochę naciągamy fakty, nie kłamiemy, ponieważ w naszej głowie tłum krzyczy głośniej od personalnej oceny. Myślałam, że będzie tak w wypadku "Lokatorki", ale bardzo się pomyliłam. I cieszę się z tego.

Jeden z największych plusów tej książki to styl pisania autora, a także wkład wydawnictwa w rozmieszczenie poszczególnych informacji. Ponad czterysta stron przeczytałam praktycznie w jeden dzień i nie czułam się zmęczona historią Emmy i Jane. 

JP Delaney ma niezwykły talent do opisywania charakterów, przyzwyczajeń i nawyków. Dodatkowo, jako mężczyzna potrafi opisać takie uczucia, jak rozpacz matki po martwym dziecku lub jej rozterki, gdy musi zdecydować się na gorsze w złym. Nie sprawdzałam jeszcze biografii tego pisarza, ale nie zdziwiłabym się, gdyby miał za sobą przygodę jako psycholog lub psychiatra.

"Lokatorka" to książka wciągająca, do pożarcia, pełna zagadek, zwrotów akcji i nieporozumień, które wprowadzają w błąd. To też wizja. Nie wiem, czy istnieją domy podobne do tych z książki, ale jeśli nie, to fantazja Delaneya jest przerażająco wspaniała. 


***

"(...)ludzie są z natury niewolnikami przyzwyczajeń"

"(...)większość ludzi wkłada całą swoją energię w próby odmienienia innych ludzi, podczas gdy tak naprawdę możemy odmienić tylko samych siebie"

2 komentarze:

  1. Lokatorka to historia, którą każdy musi poznać :) Świetna jest! Przez całą noc czytałam i oderwać się nie mogłam :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam takie książki, a ta zapowiada się bardzo interesująco. Muszę w najbliższym czasie koniecznie po nią sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń