Follow Us @soratemplates

piątek, 2 czerwca 2017

KŁAMCA I SZPIEG


Tytuł: Kłamca i szpieg
Autor: Rebecca Stead
Seria: brak
Gatunek: młodzieżowa
Wydawnictwo: IUVI
Liczba stron: 208
 Data wydania w Polsce: 10.05.2017
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 26,90 zł
Ocena: ★★★★★

 IDZIEMY O ZAKŁAD, ŻE NIE PRZEWIDZISZ ZAKOŃCZENIA!
to mo
 Gdy Georges wprowadza się do bloku na Brooklynie, poznaje Safera – odludka, wielbiciela kawy i szpiega. Georges dobrze się czuje w towarzystwie ciut ekscentrycznej rodziny Safera. Zapomina przy nich o kłopotach: że tata stracił pracę, musieli się przeprowadzić, a mama zaczęła brać dodatkowe dyżury w szpitalu. W szkole też nie jest łatwo – Georges znalazł się na celowniku Dallasa, specjalisty od wyszukiwania u innych słabych miejsc. Pierwsza misja szpiegowska? Tropienie tajemniczego Iksa. W miarę postępu śledztwa, kiedy Safer stawia coraz to nowsze wymagania, Georges zaczyna się zastanawiać, co jest prawdą, a co nie, i co to wszystko jest za gra. 

A W CO GRA ON SAM?

***


"Kłamca i szpieg" to moja druga przygoda z Rebeccą Stead. "Całkiem obcy człowiek" był pozycją dla młodzieży, młodszej młodzieży, starszej młodzieży i dla tych, którzy czują się jak młodzież. Poruszał tematy związane z szkołą, pierwszą miłością, Internetem, etc. Gdy otwieramy najnowszą polską powieść Rebecci Stead, od razu myślimy o książce dla dzieci. Jest mała, cienka, posiada dużą czcionkę, w większości dialogi i w ogóle... Brzmi jakość tak dziecinnie.

I tak się zaczyna. Georges jest chłopcem, który wraz z rodzicami zmienia miejsce zamieszkania. Oczywiście jest to dla niego bardzo ciężkie, ale nie chce zadręczać problemami zapracowanych rodziców. Jego ojciec zostaje zwolniony, przeprowadzają się do mniejszego mieszkania, a w szkole dzieciaki naśmiewają się z niego. Dodatkowo stracił przyjaciela. Czy dwunastolatek może do udźwignąć? 

Życie Georgesa zmienia się, gdy poznaje Safera i jego siostrę Candy. Dołącza do klubu szpiegów. Muszą tropić pana Iksa, który mieszka nad Georgesem i może być zaplątany w niezłą aferę. Śledztwo odciąga chłopca od codziennych problemów, ale co wydarzy się, gdy prawda wyjdzie na jaw? Prawda, którą skrywają nowo poznane dzieci, rodzice, a nawet sam Georges?

Książka Rebecci Stead to portret zagubionego dziecka, który dla młodszych czytelników będzie świetną zabawą, ale dla ich rodziców może być wspaniałym poradnikiem. Dziecko nie jest komputerową grafiką, którą można zmniejszać i powiększać w odpowiednich momentach. Jest obrazem złożonym z małych kropek. Z każdej odległości wygląda inaczej. Podobnie jest z książką Stead. Naprawdę warto ją przeczytać.

***

"(...) życie to milion różnych kropek, które składają się na wielki obraz. I może ten obraz jest niezwykły i piękny, ale kiedy stoisz z twarzą rozpłaszczoną na zbiorze czarnych kropek, to tego nie widzisz."

"Ale życie, Georges, to też to, co dzieje się teraz."

"Tak naprawdę życie to zlepek takich teraz, jednego po drugim."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz