Follow Us @soratemplates

sobota, 18 listopada 2017

RADYKALNI. TERROR



Rok 2023. Europa powoli traci integralność, a wielomilionowa migracja muzułmanów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu zalewa targany konfliktami kontynent. Układ z Schengen to przeszłość, strefy szariatu w największych metropoliach rozrastają się w zastraszającym tempie, imigranckie getta toczy rak radykalnego islamu. W odpowiedzi do głosu zaczyna dochodzić skrajna prawica.


Kuba Polak na wymianie studenckiej w Hiszpanii zakochuje się w pięknej Arabce, z którą spodziewa się dziecka. Jego szczęście nie trwa jednak długo, wybranka pada ofiarą zabójstwa honorowego, a on wraz ze swoim przyjacielem Michałem ledwo uchodzą z życiem. Kiedy uprowadzona zostaje partnerka Michała, mężczyźni wraz z jej bratem Krzyśkiem, żołnierzem Legii Cudzoziemskiej, ruszają za mordercami Nawal i porywaczami Moniki. Ich droga przez tętniącą wzbierającą nienawiścią Europę staje się dla młodych ludzi przeprawą przez piekło.



"Radykalni. Terror" to mroczna wizja Starego Kontynentu, która wcale nie jest tak nieprawdopodobna i odległa, jak mogłoby się nam wydawać. To historia młodych ludzi, którzy wkraczają w życie, gdy świat zaczyna trząść się w posadach, aby wkrótce runąć i zalać wszystkich falą niewyobrażalnego okrucieństwa. To dopiero początek. Wojna jest nieuchronna. Ludzie znów będą zabijać w imię Boga…



***

Najnowsza książka Przemysława Piotrowskiego to niezwykle niepokojąca, ale rzeczywista wizja świata, w którym zamachy i rytualne morderstwa są zalążkiem największej z wojen. Może być uważana za okrutną i rasistowską, a także islamofobiczną, ale tylko wierzchnia warstwa. Prawda kryje się między wersami, a wina umiejscowiona jest po obu stronach, bo tam, gdzie my widzimy radykalnych muzułmanów, tam oni widzą wyrachowanych Europejczyków, którzy bombardują wioski w miejscach, o których niewielu z nas słyszało.

Autor ma niezwykłą zdolność do przedstawiania bohaterów. Nawal towarzyszy nam tylko przez kilkanaście stron, ale niezwykle łatwo ją polubić i cierpieć po jej stracie. Główny bohater jest postacią irytującą, zagubionym studentem, choć później widzimy w nim pewne zmiany, Krzysztof to postać charakterystyczna i prawdziwa. To on prowadzi czytelnika przez zawiłości Koranu i potrafi powiedzieć, że Polak, Francuz czy Hiszpan to taki sam morderca jak wyznawca Allaha. dodatkowo świetnie skonstruowane postacie z przestępczego półświatka. 

Są jednak momenty przytłaczające, niesmaczne i trochę stronnicze. Większość Arabów (w powieści) to mordercy, gwałciciele i radykały. Rozumiem jednak, że musieli zostać tak przedstawieni, ponieważ tak wygląda wizja przyszłego świata według pana Piotrowskiego. 

Książkę czyta się niezwykle szybko, początek jest bardzo emocjonujący, później dzieje się jeszcze więcej, ale czytało mi się mozolniej i musiałam się trochę zmuszać do lektury. Na szczęście koniec płynie i trzeba się pilnować, by nie przerzucić kilku stron do przodu i dowiedzieć się co będzie w finale.

Sprytnie finału nie ma i trzeba oczekiwać na kolejną część. Wstawki między rozdziałami jeszcze bardziej rozbudzają ciekawość czytelnika i nie mogę się już doczekać drugiego tomu Radykalnych.  

***

"(...) zemsta potrafi być niezwykle kreatywna."

"Hańba jest okrutnym uczuciem."

"Człowiek potrafi umrzeć za życia, choć jego serce wciąż będzie wybijać swój rytm. Ciało to tylko powłoka, kupa mięsa, ścięgien i kości zamknięta w skórzanym worku."

"Nie płaczą tylko ci, którzy nie mają sumienia."

2 komentarze:

  1. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Jej tematyka wydaje się naprawdę aktualna, a wizja stworzona przez autora, tak jak wspomniałaś, nie tak bardzo nieprawdopodobna. Muszę w przyszłości zdobyć tę książkę i sama zobaczyć, w jaki sposób autor przedstawił swoją wizję świata, a także historię bohatera :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety zupełnie nie moja tematyka, wszystko kręcące się wokól tematyki islamu jest nie w moim typie.

    OdpowiedzUsuń