Follow Us @soratemplates

sobota, 24 listopada 2018

Początki (prawie)wszystkiego


Zawsze fascynowały mnie początki. Jako dziecko często spacerowałem po wybrzeżu Yorkshire z mamą, tatą i siostrą, kiedy wydłubywaliśmy z klifów amonity, belemnity i wymarłe małże, zastanawiałem się: Skąd one się wzięły? Jak wyglądała Ziemia, kiedy żyły?Do stawiania tych pytań inspirowała mnie nie tylko natura. Oglądając telewizję - najprawdopodobniej czarno-białą, niemniej cud technologii - zastanawiałem się, kto ją wymyślił. Nie mogłem sobie wyobrazić, w jaki sposób ktoś był w stanie wynaleźć pudło z ekranem, na którym wyświetlały się obrazy gdzieś z daleka. Mnie by się to na pewno nie udało.
Dwadzieścia lat temu, kiedy zostałem dziennikarzem popularnonaukowym, zdałem sobie sprawę, jak silnie historie o początku świata oddziałują na naszą wyobraźnię. „,Skąd się wzięliśmy?“, to jedno z najbardziej głębokich, fundamentalnych pytań, jakie sobie zadajemy. (Inne to: „,Jak należy żyć?“, oraz „,Dokąd zmierzamy?“,, ale te zostawmy na inną okazję). Jestem przekonany, że częścią natury ludzkiej jest obserwowanie świata lub stawianie egzystencjalnych pytań i rozważanie: „,Jak to możliwe?“,.
Początki (prawie) wszystkiego to wybór współczesnych historii o różnego rodzaju początkach ukazanych z punktu widzenia naukowego. Zawiera najważniejsze, najciekawsze i najbardziej zaskakujące fakty w 53 rozdziałach ubarwionych wyrazistymi i nierzadko dowcipnymi infografikami.
Graham Lawton, autor tekstu książki


Człowiek uczy się przez całe życie. Zakładam, że to powiedzenie dotyczy raczej kwestii doświadczenia, a nie teoretyki. Na bajki z morałem jesteśmy już trochę zbyt starzy, a opasłe książki z działu "naukowe" raczej nas nie przyciągają. A więc uczymy się już tylko praktycznie. Bardzo łatwo można to zmienić. Jak? Kupując najnowszą książkę od wydawnictwa Insignis.Przyznaję, że już dawno nie widziałam tak świetnie wydanej książki. Pomijam już twardą okładkę i fajny pomysł ze słońcem, ale to, co dzieje się w środku... Kolory ścigają się ze sobą. Pojawiają się kropki, paski, kratka i mnóstwo innych wzorów. Książka opatrzona jest wieloma fascynującymi ilustracjami, a więc z pewnością zaciekawi też młodsze dzieci.


Tematyka nie zna granic. Mamy tutaj odpowiedzi na podstawowe pytania: Skąd wziął się człowiek? Jak powstał świat? Dla tych bardziej wnikliwych mamy tematy o więziach międzyludzkich, papierze toaletowym, piwie, liczbach... Właściwie o wszystkim, co kiedykolwiek mogło was zastanowić. 


Więcej zdjęć z wnętrza możecie zobaczyć na moim Instagramie :) 


1 komentarz: