Follow Us @soratemplates

sobota, 29 grudnia 2018

KRÓTKIE ODPOWIEDZI NA WIELKIE PYTANIAŚwiatowej sławy kosmolog i autor bestsellera nad bestsellerami Krótka historia czasu pozostawił nam swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie

Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła?

Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią trwałe źródło inspiracji dla nas wszystkich. Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem – zestawieniem odpowiedzi na "wielkie" pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań.

W swojej ostatniej książce Hawking przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem. Każdą część rozpoczyna wprowadzenie pióra wybitnego intelektualisty, który nakreśla swoją własną ocenę wkładu profesora Hawkinga do gmachu naszej wiedzy. Książka zawiera również przedmowę laureata Oscara Eddiego Redmayne'a, który grał postać Hawkinga w filmie Teoria wszystkiego oraz posłowie napisane przez córkę Hawkinga, Lucy Hawking, a ponadto prywatne zdjęcia i inne materiały archiwalne.

Nie ukrywam, że jeśli czytam jakąś książkę z dziedziny fizyki, chemii, matematyki, etc., to są to najczęściej książki przeznaczone dla dzieci, pełne ilustracji itd. Powód jest banalny. Wszystkie inne, uczone tomy, brzmią dla mnie jak bełkot. Nauki ścisłe nigdy nie były mi bliskie. Dlaczego więc sięgnęłam po książkę Hawkinga? To również banalne. Kto o nim nie słyszał? Właśnie, nie widzę rąk w górze.

Początkowo miałam lekką niechęć do tej książki. Przyjemna narracja przeplatana była jakimiś niezrozumiałymi dla mnie terminami i wydarzeniami. Później było coraz ciekawiej, ponieważ Hawking nie bazował wyłącznie na akademickiej wiedzy, ale też na codziennych sprawach. Co więcej, nie wiem czy nie zabrzmi to trochę ezoterycznie, ale czułam się jakbym siedziała na interesującej lekcji fizyki i słuchała tego kosmologa na żywo. Zdania oddawały tą całą fascynację światem, którą Hawking w sobie miał.

Bardzo podobało mi się to, że wszystkie wnioski, przełożone zostały na prawdziwe życie i uwydatniły to, co może się stać, jeśli nasze życie będzie wyglądało tak samo. Pojawiło się kilka subiektywnych teorii Hawkinga, ale nie były narzucaniem woli autora.

To będzie niezwykłe przeżycie dla tych, którzy nie obcowali nigdy z zagadnieniami fizyki i umysłowa uczta dla tych, którzy już się nią zachłysnęli. Nie bójcie się tej książki, ponieważ może ona być drogowskazem dla tych, którzy wciąż nie są pewni świata. Po przeczytaniu naprawdę zasmucił mnie fakt, że nie ma już z nami tak wielkiego człowieka. Pewnie potwierdza teraz swoje teorie,  a czytelnikom próbuje powiedzieć: sapere aude.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz