Follow Us @soratemplates

środa, 30 stycznia 2019

DZIEWCZĘTA MYŚLĄ O WSZYSTKIM


W kuchniach i salonach, w garażach, laboratoriach i piwnicach, nawet w przerobionych kurnikach kobiety i dziewczęta dokonywały wynalazków. Wymyślały świece, tkaniny, mydło, hełmy, nosidełka dla dzieci, preparaty chemiczne, sterowane głosem wózki inwalidzkie i leki zwalczające raka - dokonywały genialnych innowacji, które sprawiały, że życie stało się łatwiejsze i lepsze. Ich pomysły należą do najbardziej trwałych (wycieraczki do szyb samochodowych) i najbardziej ulubionych (ciasteczka z kawałkami czekolady). Co inspirowało te kobiety i jak przekształcały swoje pomysły w wynalazki?

Książka "Dziewczęta myślą o wszystkim", począwszy od Sybilli Masters, pierwszej Amerykanki, której wynalazek został udokumentowany (choć patent musiał być wystawiony na nazwisko męża), po dwunastoletnią Becky Schroeder, która w 1974 roku została najmłodszą posiadaczką patentu, opowiada o trudnościach, jakie musiały pokonać te niezwykłe kobiety, i o ich niesamowitych zwycięstwach.Ilustracje Melissa Sweet.


Wiecie, że wycieraczki, których używamy w aucie, mogłyby nie istnieć, gdyby nie kobieta, jeżdżąca w pluchę autobusem? Motoryzacją interesowała się też inna kobieta - wynalazła ogrzewanie samochodowe. Płci pięknej zawdzięczamy też strzykawki, papierowe torby, biurka, lodówkę, grę Monopol, ciasteczka z czekoladą i mnóstwo innych rzeczy, o których możecie przeczytać w nowej książce wydawnictwa Zysk i S-ka.

Wszystkie wynalazki do tej pory kojarzyły mi się wyłącznie z tęgimi, męskimi umysłami. Thimmesh postanowiła przełamać stereotypy i napisać o kobietach, które zasłużyły się w historii. Z wstydem przyznaję, że nie wiedziałam o żadnej z autorek wymienionych w książce, a jest ich sporo, bo mimo tego, że autorka opisała dogłębnie tylko kilka wynalazków, to załączyła też listę innych pań, które dodały swoje trzy grosze do naszego codziennego życia.

Muszę też wspomnieć o cu-do-wnym wydaniu, które powala na kolana. Obrazki są barwne, duże, ciężko znaleźć stronę zapełnioną wyłącznie tekstem, więc myślę, że możecie tę książkę polecić swoim pociechom. Jeśli miałabym wymienić jakąś wadę tej książki, to byłaby to objętość. Teraz już wiem, że mamy tyle zdolnych pań. Dlaczego nie napisać o nich więcej? Dla mnie ta książka jest stanowczo zbyt krótka!

1 komentarz:

  1. Oj zaciekawiłas mnie nią.

    Wpadnij i do mnie :)

    www.natalia-i-jej-świat.pl

    OdpowiedzUsuń